Na start Rallye Dakar se postaví pátý nejbohatší jezdec

Stěžejní sportovní událostí první poloviny ledna je přes čtyři desetiletí Rally Dakar. Nejslavnější dálkový závod planety se přitom bude těšit hned z dvou primátů.

Vůbec poprvé se totiž Rally Dakar pojede na území pouštního království Saúdské Arábie, proto můžeme hovořit o návratu ke kořenům. V tak bohaté zemi se doposud dva týdny trvající závod nekonal. O tom, že v zemi - království, které je nazýváno velkou zlatou klecí, domácí obyvatelstvo nestrádá, existuje řada nezpochybnitelných důkazů. Například právě saúdskoarabská ropná společnost Saudi Aramco se druhý den svého pobytu na burze stala první společností na světě, jejíž tržní kapitalizace překonala dva biliony dolarů. Zároveň se jedná o největší společnost na světě podle tržní kapitalizace.

Kromě toho se pořadatelům podařil při jejich dakarské premiéře mimořádný kousek v podobě účasti dvojnásobného mistra světa F1 Fernanda Alonsa. Španělský jezdec má na svém kontě rovněž vítězství v závodě 24 hodin Le Mans. Jedná se o prvního šampiona planety F1 na Dakaru, Alonso tak překoná dvojnásobného vicemistra světa Jackyho Ickxe, který v roce 1983 dokonce Dakar na voze Mercedes 280 G vyhrál. Vedle něj slavil i spolujezdec, známý francouzský herec Claude Brasseuer.

Kromě toho je Fernando Alonso bezpochyby nejbohatším jezdcem, který se kdy postavil na start Dakaru. Ve dvacítce nejmovitějších jezdců všech dob, mu patří s doposud vydělanou částkou 240 milionů dolarů, celkové páté místo. Lépe jsou na tom pouze Lewis Hamilton (285 mil. USD), Don Schumacher (330 mil. USD), Eddie Jordan (475 mil. USD) a Michael Schumacher (800 mil. USD). 

Další články