Na prodej unikátní McLaren F1 z roku 1995

Pokud snad někdo s volnými cca 15 miliony dolary na kontě touží zažívat pocity jezdce F1, má důvod k radosti. Jak totiž oznámila společnost Gooding&Company, v brzké době dojde k dražbě unikátního vozu Creighton Brown McLaren Coupe.

S nápadem postavit vůz McLaren F1 přišel v roce 1998 věhlasný konstruktér Gordon Murray. Slavná značka v té době zažívala žně, když v letech 1984 – 1991 získala díky triu velkých šampionů ve složení Niki Lauda, Alain Prost a Ayrton Senna sedm z celkového počtu osmi titulů mistra světa. Projektu se dostalo požehnání, Gordon Murray se pustil do práce, aby za čtyři roky představil světu víceméně hand made supersport se třemi sedadly vedle sebe a středovým motorem.

Stejně, jako tomu bylo a je v případě monopostů F1, se nešetřilo materiály jako karbon, kevlar, titan a zlato. Atmosférický 6 – ti litr V12 BMW Motorsport dává sílu 100 koní na jeden litr a maximální rychlost 386,242 km/h. McLaren F1 má šestistupňovou manuální převodovku, brzdy Brembo, zatímco monokok, neboli samonosná karoserie z uhlíkových vláken, kombinuje nízkou hmotnost s patřičnou tuhostí. 

V letech 1992 – 1998 vyrobil McLaren pouze 106 kusů, do dražby jde vůz číslo 29, který skončil u neznámého japonského sběratele. Coupe je v mimořádném technickém stavu, lákadlem je i speciální barva Creightn Brown, pojmenovaná po muži, který stál za výrobou dnes již kultovního vozidla. 

Co se možné prodejní ceny týká, jsou znalci poněkud zdrženliví. Každopádně McLaren F1 z roku 1995 se vydražil v roce 2017 za 15 620 000 dolarů, což se zároveň rovná ceně nejdražšího vozu značky - a ceny exkluzivních vozů se těší permanentnímu růstu.  

Další články