Na nejrychlejší auto světa si předplatitelé počkají

Zmiňovaným vozem je druhá generace elektromobilu Tesla Roadster, takže zájemci, kteří složili zálohu v hodnotě 50 000 dolarů, se musí smířit s tím, že mají prostě smůlu.

Přitom původně měl být elektrický hyper sport, který zrychlí z 0 na 100 km/h za dvě sekundy a jeho maximální rychlost je přes 400 km/h, uveden na trh již v loňském roce, jak ovšem potvrdil Elon Musk, nejdříve se tak stane v roce 2023. Média přitom konstatovala, že jedna z nejhodnotnějších firem světa, jejíž tržní kapitalizace činila na začátku roku 765 miliard dolarů, nemá vlastní tiskové oddělení, vše řeší sám největší boss prostřednictvím Twitteru. 

Jak Elon Musk na svém twitterovém účtu uvedl, „rok 2021 se nese ve znamení šíleného rozbití dodavatelských řetězců, kdyby tudíž Tesla měla v plánu vyrobit 17 nových modelů, na trh by se nedostal ani jediný.“ Podle věci znalých tímto Elon Musk reagoval na výtky, podle kterých není roadster pro jeho automobilku prioritou.

Stejně, jako další automobilky, sužuje i Teslu až katastrofální nedostatek polovodičů, přičemž zatím nikdo nevidí světlo na konci tunelu. Na jedné straně katastrofy v podobě požáru továren na čipy v Japonsku, zavření provozu několika fabrik v Malajsii a týden zablokovaný Suezský průplav kontejnerovou lodí Ever Given. Na straně druhé čipy vysávající nenasytný elektronický průmysl. Navíc je otázkou, zdali se Tesle podaří udržet v případě roadsteru cenu, která by měla v přepočtu začínat na 4 300 000 korunách? Zatímco ještě loni totiž vyšla lodní přeprava jednoho kontejneru polovodičů na 1 500 dolarů, letos se jedná o 17 000 USD.

Další články