Jachta Cobra: Dokonalé monstrum

Pravidlo o tom, že každé zlo může být za jistých okolností k něčemu dobré, platí i v oblasti leteckého průmyslu tak drtivě zasaženého Covid – 19.

Jak informuje CNN, velké letecké společnosti jako Qantas, British Airways či Air France, byly nuceny vyřadit z provozu řadu strojů Boeing 747. Zásluhou designéra jachet Urose Pavasovice však alespoň motory nemusí skončit ve šrotu, neboť  mohou sloužit jako zdroj energie obrovské 130 metrů dlouhé jachty. „Koncept Cobra mě napadl okamžitě poté, co jsem se dozvěděl o vyřazení strojů z provozu,“ vysvětlil v rozhovoru pro americkou televizní stanici. 

Jeho idea vychází z možného využití proudových motorů o síle 15 000 koní poháněných elektrickými generátory. „Na první pohled to může vypadat jako sci-fi, nicméně moje vize má reálné základy. Největším problémem se jeví hluk, na odhlučnění se dá ovšem zapracovat,“ tvrdí.

Nutno říci, že Uros Pavasovic, kterého při nákresu konceptu inspirovalo ikonické letadlo Lockheed SR-71 Blackbird, ví, o čem hovoří. V nedávné minulosti totiž působil ve dvou nejznámějších studiích, které se zabývají designem jachet - Winch Design a Terence Disdale Design. Do konceptu gigantické jachty Cobra tak instaloval mimo jiné bazén, skokanský můstek, plážový klub, garáže…

Jak dále Uros v rozhovoru pro CNN uvedl, jako zdroj inspirace pro vývoj super jachty posloužila také plavidla armády SSSR, pro které se vžil název Kaspické monstrum. Po vlnách díky brutálním motorům klouzala značnou rychlostí a přitom střílela rakety. „Kaspické monstrum obsahovalo několik proudových motorů, které byly namontovány na křídlech, čímž vznikl vzduchový polštář,“ vysvětluje, Uros Pavasovic. 

Další články