Gordon Murray připravuje nejlehčí supersport na světě!

Rodák z jihoafrického Durbanu je právem považován za jednoho z nejlepších automobilových konstruktérů historie. Jeho jméno je spjato s monopostem F1 McLaren a především supersportem McLaren F1, podle mnohých vůbec nejlepším autem segmentu.

Přesto Gordon Murray tvrdí, že teprve s jeho novým modelem T.50, přijde to pravé ořechové. A vzhledem k tomu, že pandemie Covid-19 odsunula představení super vozu, rozhodl se konstruktér pustit do světa informaci o tom, že T.50 bude historicky nejlehčím vozem svého druhu.

Stroj bude vážit pouhých 979 kilogramů, což je o 181 kg méně, než McLaren F1. Robustní vůz tak bude disponovat stejnou hmotností, jako například kapesní auto Miata z produkce automobilky Mazda. Na „vině“ nízké hmotnosti jsou především různá vylepšení v podobě tenkých skel, či karoserie z uhlíkového vlákna.

Kapitolou samou pro sebe je pak atmosférický 4.0 litr V12 z produkce Cosworth GMR. Přes výkon 488 kW (663 koní) totiž váží pouhých 181 kg, což se zároveň rovná vůbec nejlehčímu dvanáctiválci. Jak se nechal konstruktér slyšet, poskytne T.50 řidiči mnohem lepší jezdecký zážitek, než je tomu v případě McLaren F1. „Prostě jsme opravili všechny věci, které nebyly v případě F1 dovedeny k dokonalosti,“ pravil konstruktér.

Představení nového supersportu bylo přesunuto na neurčito, první prototyp má spatřit světlo světa během letošního podzimu. 75 zájemců, kteří si vůz v hodnotě 2,5 milionu dolarů předplatili, se snad dočkají cenné zásilky na začátku roku 2022. Celkově bude přitom vyrobeno pouhých 100 vozů.  

Další články