Anglický start-up vyvíjí auto na vodík za 2,1 milionu dolarů

Zatímco automobilový svět řeší, kterak se vypořádat s hrozící totální elektromobilitou, anglický start-up Viritech, jehož zakladatelem je bývalý inženýr F1 Matt Faulks, se rozhodl zajít ještě dál, když na rok 2023 naplánoval premiéru vodíkového vozu kategorie hypercar.

Luxusní kupé z limitované edice 25 kusů má název Apricale, vycházející z latinského „apricus,“ neboli „dotknout se slunce.“ Přestože výrobce zatím nepřichází s daty, hovoří, ve srovnání s konkurencí, o velmi nízké hmotnosti. Je tomu tak díky vodíkovým článkům uloženým do speciálního zásobníku z produkce Vititech. Zásobník je vyroben z grafenu, neboli supertenké formy uhlíku strukturou podobné grafitu a je víceméně součástí monokoku. Vodíkový hypersport bude rovněž až o brutální aerodynamice. Co se interiéru týká, podle představ stvořitelů bude zcela srovnatelný s produkcí značek Pagani a Bugatti.   

Tvůrci Apricale se pak nechali slyšet ve smyslu, že jejich výtvor „bude výzvou pro nejrychlejší elektromobily planety.“ Odborníci ovšem pokazují na skutečnost, že Lotus Evija a Tesla Roadster zdolají bez větších obtíží rychlost 300 km/h a je proto otázkou, jak dostat do vozu na vodíkový pohon nezbytných cca 1100 koní?

„Apricale je náš trojský kůň – ikona přitahující pozornost, jejímž prostřednictvím hodláme zahájit vývoj vodíkových pohonných jednotek pro automobilový, letecký, námořní a energetický průmysl,“ praví se v tiskové zprávě společnosti.   

Pravda, za cenu 2,1 milionu dolarů pořídíte například Lamborghini Huracán, tvůrci Apricale ovšem velmi správně upozorňují na nesrovnatelné náklady na pohonné hmoty. 

Další články