Yamazaki přichází s whisky za 27 347 dolarů

Hned na úvod je však nutno říci, že za tuto cenu si bude moci láhev pětapadesátileté whisky pořídit jediný šťastný výherce. Výrobce pořádá za tímto účelem ve dnech 5. – 14. února loterii.

Vedení věhlasného japonského producenta whisky je přesvědčeno o tom, že mezi sběrateli bude o loterii zájem. Za exkluzivní whisky totiž šťastný majitel zaplatí výrobní cenu, zbylých 99 lahví limitované edice pak půjde na trh s patřičnou přirážkou. Také v tomto případě ovšem neexistují pochybnosti o tom, že poptávka bude nesčetněkrát převyšovat nabídku. Například v roce 2018 se padesátiletá whisky Suntory dražila v Hongkongu, konečná cena se vyšplhala na 350 000 dolarů. 

Zpráva ohledně Suntory Yamazaki 55 – Year Limited Edition přišla v pravý čas, neboť  během posledních deseti let pozřel trh velkou část sběratelských a investičních whisky. Více, než půlstoletí stará japonská single malt whisky zrála v japonských dubových sudech mizanura a v sudech z bílého dubu. 

Přes nemalou cenu zatím exkluzivní destilát země vycházejícího slunce zatím neatakuje ani první desítku nejdražších whisky světa. Desátou příčku drží Dalmore 62 Single Highland Malt Scotch za 58 000 dolarů. Vůbec nejdražší whisky planety je pak Isabella´s Islay za 6 200 000 dolarů. Konečná cena ovšem není ani tak věcí obsahu, jako obalu. Jeho součástí je totiž bílé zlato, 300 rubínů a především 8 500 diamantů.  

Další články