Rána tradicím

Hned dva šoky zažili v první polovině listopadu tradiční producenti whisky a piva. Do jejich výsostného teritoria totiž pronikly země, od kterých by se to až tak moc nečekalo.

Byť  se v Japonsku vyrábí whisky, tento nápoj je spojen především se Skotskem a Irskem. Přesto se poprvé po dvanácti letech z titulu producenta nejlepší whisky na světě radují v zemi vycházejícího slunce. Na první příčce World Whisky Bible je totiž od neděle Yamazaki Single Malt Sherry Cask 2013. Jak pravil známý whisky expert Jim Murray, jedná se o mok téměř neuvěřitelné kvality, čemuž odpovídá i konečné hodnocení 97.5 ze sta možných bodů. Skotsko pak muselo skousnout ještě jednu hořkou pilulku, neboť  v elitní pětce se snad poprvé v historii neobjevila žádná skotská.

Nepochybně se pak shodneme na tom, že existují i vyhlášenější pivařské destinace, než Španělsko. Přesto první nealkoholické pivo na světě s chutí piva alkoholického vyrobili vědci ve španělském Valladolidu. Podařilo se jim totiž vyvinout unikátní metodu extrakce aroma z alkoholických piv a separovanou vůni a chuť  ležáku přidat do piv nealkoholických. Nemá cenu sáhodlouze popisovat komplikovaný technologický proces, snad jen tolik, že i klasičtí pijáci pěnivého moku přijali první vzorky nealko piva s nadšením.

Facebook Twitter G+ E-mail

LG 15.11.2014

Yamazaki

Další články