V létě se bude dražit nejstarší whisky na světě

Přestože je svět aukcí pln vzácných lahví, existují i takové z kategorie nedostižitelných. Jednou z nich je rovněž láhev Old Ingledew Whiskey, jejíž prodej je naplánován na léto.  

Láhev americké whiskey, kterou bude prodávat aukční síň Skinner Auctioners, je totiž považována za nejstarší na světě. Informace překvapila i věci znalé, neboť  ještě před nedávnem se stáří Old Ingledew Whiskey odhadovalo na cca 100 let. Poté se ovšem Joseph Hyman, specialista na lihoviny aukční síně, spojil s University of Georgia a University of Glasgow. Vědci obou universit převzali vzorky, které podrobili testu prostřednictvím speciální pokročilé technologie datování pomocí radiokarbonu, během operace laboratoř měří zbytkové koncentrace radioaktivního izotopu uhlíku přítomného v alkoholu a stanovuje skutečné stáří tekutiny.

Jak ukázaly výsledky testu, existuje 81,1% pravděpodobnost, že k lahvování whiskey došlo v rozmezí let 1763 – 1803. Mezi majiteli nejstarší whisky světa se zvláště vyjímají jména dvou po sobě „sloužících“ amerických prezidentů Franklina D. Roosevelta a Harry S. Trumana. Jako jediná se dochovala právě Trumanova láhev. 

Aukce je naplánována na poslední červnový týden, podle současných odhadů by se měla cena pohybovat v rozmezí 20 000 – 40 000 dolarů. Jak ovšem upozorňují znalci, může cena vyletět takřka do oblak. Postavení zatím nejdražší whisky prodané prostřednictvím aukce, kterou je The Macallan Red Collection za 975,75 USD, by ovšem nemělo být ohroženo.  

Další články