V emirátu Shajrah představili zlaté kolo za 408 000 dolarů

Bicykl, jehož rám je s výjimkou sedla a galusek z 24 karátového zlata, byl veřejnosti prezentován na výstavě Watch & Jewellery Middle East Show, která se konala v Expo Center v emirátu Shajrah, který je součástí SAE.

Vzhledem k tomu, že ze zlata jsou rovněž vidlice, řazení, přehazovačka, přesmykač či řetěz, tedy díly, které jsou vystaveny častému opotřebení, se jeví jako logická pochybnost, že kolo v hodnotě lehce nadprůměrného bytu v Praze bude sloužit svému původnímu účelu. Zároveň je ovšem známo, že ve Spojených Arabských Emirátech není nic nemožné. Každopádně, tradiční přibližovadlo s více než stoletou historií, se v konkurenci především šperků a hodinek neztratilo.  

Kolo ze zlata je druhým nejdražším bicyklem na světě, první příčku si udržel Trek Buterfly Madonne za 500 000 dolarů, se kterým jel Lance Armstrong v roce 2009 na Tour de France. Jak napovídá název, vyzdobil kolo motýlími křídly král extravagance Damien Hirst, co což se mu dostalo nebývalé kritiky, organizace People for the Ethical Treatment of Animals, například hovořila o „strašném barbarství.“ Každopádně v přepočtu 11 650 500 korun odešlo po aukci Sotheby´s na konto boje proti rakovině, takže hodně dobrá věc se podařila.

Na třetím místě v kategorii nejdražších kol světa se umístil Trek Madone za 160 000 dolarů. Zlato v kombinaci s krystaly Swarowski je rovněž zastoupeno v případě pátého nejdražšího kola Gold Bike Auramania Crystal Edition za 114 000 dolarů.      

Další články