Tajemný miliardář tvoří 50% HDP své země

Podle Forbesu je na světě aktuálně 2 153 dolarových miliardářů. Pouze jeden z nich se ale může pochlubit tím, že jeho majetek tvoří 50% hrubého domácího produktu.

Nejedná se o ropného šejka, ani o některého z nejbohatších obyvatel planety. Zmiňovaným mužem je Christoph Zeller z Lichtenštejnska, miniaturní evropské zemičky čítající necelých 40 000 obyvatel. Dvaašedesátiletý miliardář začínal od píky, posléze se stal generálním ředitelem a dnes je členem představenstva Ivovaclar Vivadent AG. Společnost se specializuje na stomatologické produkty, loni dosáhla ročního obratu 818 milionů dolarů. Christoph Zeller vydělal ve firmě doposud 3,1 miliardy dolarů, což se rovná přesně polovině HDP knížectví. Nutno říci, že, přestože je rozloha celého Lichtenštejnska osmkrát menší, než je rozloha například Los Angeles, má po Monaku druhé největší HDP na světě na obyvatele – 165 028 dolarů, lépe je na tom pouze Monako.

Společnost Ivoclar Vivadent byla založena v roce 1923 se specializací na výrobu umělých zubů. Po desetiletí se těšila ze systematického růstu, dnes zaměstnává v pětadvaceti zemích celého světa 3 505 lidí. Základy rodinného bohatství položil v roce 1948 Dr. Adolph Schneider, dědeček dnešního miliardáře. O Christopheru Zellerovi je známo pouze to, že žije v hlavním městě Vaduzu. Metropoli obývá 5 450 lidí. 

Kromě Lichtenštejnska má na svém území pouze jediného miliardáře dalších dvanáct států. Jedná se o Alžírsko, Angolu, Gruzii, Island, Kuvajt, Nepál, Portugalsko, Katar, Rumunsko, Svazijsko, Tanzánii, Zimbabwe.  

Další články