Slavná skotská palírna přichází s padesátiletou whisky

Přestože nepatří mezi notoricky známé, těší se distillerie Glenturret a její produkce dlouhodobě patřičné vážnosti. Vzhledem k roku založení 1775 se totiž jedná nejen o nejstarší palírnu v oblasti Highlands, ale také v celém Skotsku.

Od roku 1990 je vlastníkem palírny skupina Endrington, v jejímž portfoliu se nachází například brandy jako Macallan a Highland Park. Producent whisky proslul rovněž díky kocourovi Towserovi (1963 – 1987), který je zapsán v Guinessově knize rekordů jako vůbec nejúspěšnější lovec myší.

V současné době je ovšem palírna centrem zájmu znalců, sběratelů a investorů, neboť  na trh premiérově uvádí padesátiletou whisky, přičemž jedna z lahví se stane součástí aukce Sotheby´s „Whisky in Lalique.“ Jak napovídá název, luxusní obsah se nachází v neméně luxusním černém obalu -  karafu z černého skla dodala francouzská společnost Lalique. Whisky pochází z jediného zachovalého sudu naplněného v roce 1972 a v posledních pěti letech zrála v sudu po sherry.

Jak se nechal slyšet v souvislosti Genturret 50 Years Old John Fowle, šéf Sotheby´s pro Whisky and Spirits, padesátiletá whisky z The Glenturret představuje něco více než pouhý produkt palírny a pro Sotheby´s je potěšením být součástí historického okamžiku.

Cena 65 000 dolarů za láhev láká investory, ani zdaleka totiž přes svou exkluzivitu a potenciál neatakuje první desítku nejdražších whisky. Žebříčku vévodí The Yamazaki 55 Year Old (881 682 USD), první desítku uzavírá Gordon & Mac Phail Generations Glenlivet 80 Years Old za 110 785 dolarů.       

Další články