Ruský diktátor údajně kontroluje majetek za 200 miliard USD

A platí-li slova českého miliardáře a obchodníka s energiemi Pavla Tykače z rozhovoru pro seznamzpravy.cz, že Rusko na válce s Ukrajinou nekřesťansky vydělává, majetek Vladimira Vladimiroviče Putina utěšeně roste.

Podle zasvěcených zdrojů totiž nejspíše doživotní prezident Ruska využil svého vlivu a moci k zisku 4,5% podílu v plynovém koncernu Gazprom, k tomu vlastní 37 % v ropné společnosti Surgutneftegas a 50 % ve švýcarské firmě Gunvor obchodující s ropou. Podle údajů z loňského roku generuje Gazprom roční tržby 150 milionů dolarů, v případě Surgutneftgas a Gunvor se jedná o 20, respektive 80 miliard dolarů. A tak, co se tržní kapitalizace týká, loňská Putinova aktiva by se rovnala částce 200 miliard dolarů. O stejných penězích přitom hovořil již v roce 2017 před vyšetřujícím výborem amerického Senátu Bill Browder, bývalý generální ředitel Hermitage Capital Management. Ruská strana jeho slova tehdy pochopitelně popřela. „Putin považuje víceméně všechno, co se nachází v Rusku, za svůj osobní majetek, k číslům se nikdo nedostane,“ doplnil pak v rozhovoru pro britský list The Guardian Sergej Pugačev. V anglickém exilu se nacházející finančník nepochybně ví, o čem hovoří, v nepříliš dávné minulosti byl totiž známý jako Putinův bankéř.

Oficiálně disponuje Vladimir Putin prezidentským platem 187 000 dolarů. Podle posledního dostupného daňového přiznání z roku 2012 měl na spořicím účtu 180 000 dolarů, vlastnil několik automobilů ruské výroby a pozemek o rozloze cca 5 000 metrů čtverečních na předměstí Moskvy. Podle blíže neurčených zdrojů má sbírku umění v hodnotě dvou miliard dolarů. Díla však nejsou specifikována. Na druhou stranu, pokud by platila slova jeho ex bankéře Pugačova a Vladimir Putin považoval za svůj majetek i petrohradskou Ermitáž, měl by odhad reálný základ.

Další články