Nejlehčí elektrokolo na světě stojí 12 000 euro

Máme-li věřit předpovědím počasí, spějeme k teplejším zítřkům, což potěší mimo jiné i cyklisty. Pro stále početnější skupinu těch, kteří se rozhodli z nejrůznějších důvodů sáhnout po e-bike, přichází zajímavá výzva.

Na trhu se totiž objevilo elektrokolo Domestique 1-21 Launch, které podle výrobce HPS zvládá tři hodiny jízdy. Co je ale podstatnější, s hmotností 8,5 kg se jedná o nejlehčí e-bike na světě. Jak dále výrobce uvádí, cílem bylo vytvořit elektrokolo bez kompromisů, které přitom disponuje stejnými vlastnostmi, jako standardní silnička.

Výrobci se v zájmu zdárné realizace mise nejen podařilo vyrobit 85 Wh baterii o hmotnosti pouhých 1,5 kilogramu, ale tuto navíc uložili do rámu (!!!) z uhlíkových vláken. E-bike Domestique 1 – 21 Launch je tak v konečném důsledku minimálně o čtyři kila lehčí, než konkurence, což se logicky podepisuje na jízdním komfortu. Elektrokolo má maximální výkon 200 W, maximální točivý moment 20 Nm, z čehož rezultuje mimořádný poměr výkon/hmotnost 133 W na kilogram. 

Vzhledem k tomu, že komponenty dodali věhlasní italští výrobci Deda Elementi a Pirelli P Zero, nespadá cena 12 000 euro do kategorie běžných. Na druhou stranu ve srovnání s vůbec nejdražším elektrokolem, podstatně robustnějším šestnáctikilovým Black Trail BT-01, které díky motoru 1,2 kW atakuje rychlost 100 km/h a jeho hodnota je 80 000 dolarů, se jedná o cenu lidovou.   

Další články