Nejdražší láhev whisky ke koupi online stojí 881 628 USD

Přestože se nejcennější láhve prodávají většinou prostřednictvím aukcí, je vidět, že něco zůstalo i na trh online. Pro lepší orientaci přinesla stránka wine-searcher.com dohromady seznam nejdražších whisky kategorie single malt, kterou lze aktuálně zakoupit. Vzhledem k cenám odhaduji, že bude poněkud komplikované platit na dobírku v hotovosti. 

Zároveň server doporučuje koupit dvě stejné láhve, zatímco první zůstane jako investice nedotčena, obsah druhé potěší těla i ducha.

Přestože si dominanci zachovala palírna Macallan, která má v první desítce hned sedm zástupců, z prvenství se těší japonská pětapadesát let stará whisky Yamazaki za 881 628 USD. Znalce tato skutečnost nejspíše nepřekvapí. Yamazaki Distillery ležící na okraji města Kjóto se totiž od roku 1899 vyznačuje top produkcí. „Během procesu míchání byly zdrojem inspirace čas a wabi – sabi, neboli japonské přesvědčení, že nedokonalost může nakonec vést k dokonalosti,“ pravil master destiller Shinji Fukuyo v tiskové zprávě, když whisky přirovnal k buddhistické soše. „Je klidná, jemná a od první chvíle dává najevo, že není kam spěchat, neboť  pochopení vnitřní krásy vyžaduje čas.“

S odstupem následují whisky Macallan, přičemž padesátiletá verze za 271 978 dolarů je dražší než whisky o dvanáct let starší, kterou lze pořídit za 165 251 USD. Páté místo pak může sloužit jako zdroj inspirace pro další tvůrce snímků o Jamesi Bondovi. Bylo by stylové, kdyby nesmrtelný agent 007 ochutnal Bowmore Aston Martin Black Bowmore DB5 - láhev vyjde na 138 394 USD.

Další články