Nejcennějším klubem světa opět Dallas Cowboys

I v tomto případě platí, že sportovní byznys nemá logiku. Pravda, kovbojové z Dallasu sice mají na svém kontě pět zisků Super Bowlu, což z nichž činí historicky třetí až čtvrtý nejúspěšnější tým, lépe jsou na tom pouze Pittsburgh Steelers a New England Patriots s šesti zářezy, poslední titul ovšem získali v roce 1995.

Přesto je texaský celek posledních patnáct let nezpochybnitelným lídrem v kategorii nejbohatších klubů světa, letos se na dalších místech umístily se značným odstupem týmy New England Patriots (5 miliard USD) a New York Giants (4,85 miliardy USD).

Neobyčejným ekonomickým výsledkům klubu, který kormidluje z pozice majitele Jerry Jones, se věnuje list US Today. Dallas finančně profitoval i přes pandemické omezení počtu diváků, domácí zápasy týmu na  AT&T vykázaly průměrnou návštěvnost 29 187 fanoušků, což se rovnalo necelé třetině návštěv ze sezóny 2019. Jako úspěšná se pak ukázala strategie snížení platových stropů.

I přes pandemii navíc hospodařila ve vysoce černých číslech celá NFL, když hodnota desátého nejbohatšího klubu Denver Broncos je 3,75 miliardy dolarů. Průměrný roční zisk NFL pak činil 14%, navíc nová smlouva o vysílacích právech a dohoda se sázkařskými kancelářemi garantují soutěži neskutečných 111,8 miliardy dolarů.  Pro srovnání, tříletý kontrakt na vysílací práva anglické Premier League vynesl klubům nejsledovanější ligové soutěže světa ve srovnání s NFL směšných 5,9 miliardy liber. 

 

Další články