Nejbohatší heavymetalovou kapelou je Metallica

Jak praví definice All Music Guide: „Ze všech nespočetných forem rock and rollu je heavy metal nejextrémnější, ať už z hlediska hlasitosti, mužnosti nebo teatrálnosti. Existuje množství variací heavy metalu, ale všechny se opírají o zkreslený zvuk kytar a kytarové motivy, zvané riffy. K tomu mírně kovově znějící baskytara a úderné tempo bicích.“ A jak se ukazuje, dá se „těžkým železem“ přijít k desítkám, ba i stovkám milionů dolarů.

Z finančního hlediska je na tom z heavy metalových bandů zdaleka nejlépe Metallica, kterou v roce 1981 založili Lars Ulrich, dánský bubeník, který se původně přijel učit hrát do USA tenis a kytarista James Hetfield. Po období trashmetalu přehodila kapela výhybku, v srpnu 1991 vyšlo komerčně mimořádně úspěšné Black album, kterého se prodalo na vzhledem k poměrům žánru neskutečných 25 milionů kusů. Kapela doposud vydělala podle therichest.com 340 milionů dolarů. Vzhledem k dalším aktivitám převyšují aktiva otců zakladatelů výdělek kapely, Lars kontroluje majetek v hodnotě 370 000 dolarů, James má o 20 milionů USD méně. 

Na druhém místě je heavy metalový věrozvěst Ozzy Osbourne, který doposud vydělal 225 milionů dolarů. Kromě muzicírovaní s Black Sabbath a sólových počinů se na stavu jeho konta podílela v nemalé míře MTV reality Show The Osbournes. 

Rovných 160 milionů dolarů zkasírovala další slavná kapela z časů nové vlny britského heavymetalu Iron Maiden, která za tři roky oslaví, bezpochyby v plné síle, padesát let na hudební scéně. O její neutuchající energii vypovídá skutečnost, že poslední studiové album Senjutsu z roku 2021, poskočilo po vydání na 3. místo prestižní hitparády Billboard 200, lépe se Iron Maiden nevedlo ani v dobách největší slávy. Kapela celkem prodala 200 milionů nosičů, nejbohatším členem bandu je se 130 miliony dolarů zpěvák Bruce Dickinson. 

Součástí první desítky aktuálně nejbohatších heavymetalových kapel jsou Judas Priest (80 mil. USD), Tool (70 mil. USD), Korn (60 mil. USD), Megadeth (40 mil. USD), Anthrax (39 mil. USD), Slayer (35 mil. USD), Slipknot (30 mil. USD).    

Další články