Na prodej sbírka whisky Richarda Goodinga za 15 mil. dolarů

Hned 3 900 lahví dokázal nashromáždit během několika desetiletí bývalý boss společnosti Pepsi Cola Richard Gooding. Šest let po jeho smrti se sbírka stane předmětem aukce společnosti Whisky Auctioneer.

Ačkoli rodák z Denveru pocházel z rodiny zakladatelů Pepsi Cola Bottling Company, přičemž funkci generálního ředitele nealko gigantu zastával v letech 1979 – 1988, jeho srdce bilo rovněž pro nejkvalitnější whisky. Za tímto účelem cestoval často do Skotska a Irska, nejdříve nakupoval prostřednictvím aukcí, poté komunikoval přímo s nejvyhlášenějšími palírnami.

Součástí jeho sbírky jsou proto takové skvosty, jako je například šedesátiletá whisky Macallan Valerio Adami z roku 1926. Destilát pochází z limitované edice dvanácti lahví, přičemž každá z nich je ozdobena štítkem italského popartového umělce. „Whisky Macallan představují výzvu pro každého sběratele a trvale lámou rekordy každé aukce,“ tvrdí redaktor specializovaného magazínu Whisky Advocate Jeffrey Lindenmuth. Potvrzením jeho slov je loňská aukce, během které se stejná láhev vydražila za 1,1 milionu dolarů. Přitom se nejedná o nejdražší exponát sbírky Richarda Goodinga, Macallan 1926 Fine Rare šel totiž do světa za 1,9 milionu USD. 

Jak prozradila sběratelova manželka Nancy Gooding, cílem chotě bylo dát dohromady sbírku obsahující produkci co největšího počtu palíren.  Proto kromě Irska a Skotska nakupoval rovněž v USA a Japonsku. Součástí jeho sbírky ohodnocené na 15 milionů dolarů jsou rovněž whisky z již zaniklých palíren Stromness Distillery a Dallas Dhu.    

Další články