Na prodej první vydání Harry Pottera, cena od 250 000 USD

Přesně 26. června 1997 vyšlo prvních tisíc kopií knihy v té době nezaměstnané matky samoživitelky Joanne Rowling s názvem Harry Potter a Kámen mudrců. Od té doby se prodalo přes 500 milionů knih s hlavním hrdinou v podobě malého, brýlatého čarodějnického učně.

Harry Potter se dočkal i lega a spisovatelka kontroluje jmění v hodnotě 1,1 miliardy dolarů, když jen v roce jeho dvacátých narozenin vydělala podle magazínu Forbes 95 milionů dolarů. Časopis Time pak přinesl informaci, podle které má značka hodnotu 25 miliard dolarů.

Letos bude Harrymu pětadvacet, na tuto skutečnost reagovala londýnská síň Christie´s aukcí prvního vydání „Harry Potter and the Philosopher´s Stone,“ z první vytištěné pětistovky, navíc se jedná o unikát podepsaný autorkou. Pravda, spisovatelka nebyla loni v důsledku svých údajně kontroverzních prohlášení o transsexuálech pozvána na oslavu dvacátého výročí uvedení prvního filmu Harry Potter a Kámen mudrců do kin, to však nic nemění na atraktivitě jejího autogramu. Vyvolávací cena 250 000 dolarů se tak jeví jako velmi přijatelná.

Jak se nechal slyšet kurátor výstavy o Harry Potterovi „The Art of Literature,“ Mark Wiltshire, kniha má drobné korektorské nedostatky, například na straně 53 se v seznamu věcí, které si mají žáci vzít s sebou do Bradavic objevuje v jednom řádku dvakrát „jedna hůlka.“ Jak ovšem vzápětí dodal, pro fanoušky se jedná o magickou knihu.  

Další články