Model X – Wing ze Star Wars se vydražil za 3,13 mil. USD

Přestože výsledná částka mnohonásobně překonala původní odhady, podle znalců na investice do filmových artefaktů se vzhledem k potenciálu růstu ceny jedná o výhodnou koupi. Stíhačka X – Wing byla použita v roce 1977 při natáčení vrcholné bitevní sekvence ve Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje.

Poté jeden ze čtyř modelů postavených za účelem boje dobra se zlem zmizel ze světa a po desetiletí byl považován za ztracený. Po celou dobu se přitom nacházel v kartonové krabici oscarového filmového modeláře Grega Jeina, který zemřel loni ve věku 76 let. Šťastným objevitelem vzácné rekvizity se stal historik vizuálních efektů, Gene Kozicki, který pomáhal rodině roztřídit pozůstalost.

Dražba znovu objeveného modelu začala na částce 400 000 dolarů, poté se však podle magazínu Hollywood Reporter rozpoutala doslova aukční bouře, stíhačka X – Wing se nakonec stala oproti původním odhadům nejdražší rekvizitou Star Wars, která se prodala prostřednictvím aukce.

Gene Kozicki hovořil v případě filmového letounu o „bílé velrybě,“ do této kategorie jsou řazeny nedostupné artefakty, které psaly historii filmového průmyslu. To, jak se exponát dostal do Jeinovy sbírky není známo Kozicki ovšem odhaduje, že se mohlo jednat o dar, který filmový modelář obdržel od režiséra Stevena Spielberga v rámci natáčení snímku Blízká setkání třetího druhu z roku 1977, na kterém Greg Jein spolupracoval.   

Další články