Mark Zuckerberg zatím letos prodělal 87,3 miliardy dolarů

Podle agentury Bloomberg přišlo do konce letošního října 500 nejbohatších lidí světa o celkem 1,43 bilionů dolarů, což se podle Světové banky rovná HDP Španělska. Řada miliardářů se tak musela smířit s tím, že prodělek je taky kšeft, ale nepotěší.

Bezpochyby nechtěnou jedničkou je Mark Zuckerberg, který podle Forbesu prodělal od září 87,3 miliardy dolarů a jeho majetek se tak ztenčil na polovinu. Zakladatel Facebooku a společnosti Meta vypadl poprvé od roku 2015 ze seznamu nejbohatších lidí USA. Za z finančního hlediska bezpochyby nedobrým rokem stojí pád akcií Meta o 57 %, ke kterému přispěla především ztráta příjmů z reklam Facebooku v důsledku změn ochrany osobních údajů ze strany Apple a také konkurence v podobě čínské mobilní aplikace a sociální sítě Tik Tok. Na provozním zisku se rovněž negativně podepsaly velké investice do metaverse. 

Na druhé pozici se nachází zakladatel a generální ředitel největší světové burzy kryptoměn Binance, Changpeng Zhao. Rodák z Číny se přestěhoval do Kanady, v současné době pobývá v Singapuru a letos zatím přišel v důsledku víceméně zhroucení kryprotrhu o 72,6 miliardy dolarů. 

Na pomyslné „stupně vítězů“ se vešel i přes ztrátu 66,4 miliard dolarů stále nejbohatší člověk Elon Musk, jeho největší pronásledovatel, čtvrtý Jeff Bezos, totiž letos zatím odepsal pouze o 700 milionů dolarů méně. Nejdříve Musk čelil podle Forbesu osmiprocentnímu poklesu akcií společnosti Tesla, pak nasypal 44 miliard do v posledních třech letech prodělávající sociální sítě Twitter. 

Po první desítky letos nejvíce prodělávajících se dále vešli Lary Page (Google, 39,2 miliardy USD), Bernard Arnault (LVMH, 38,2 miliardy USD), Sergey Brin (Google, 38,1 miliardy USD), MacKenzie Scott (31,7 miliardy USD), Francoise Bettencourt Meyers (L´Oreal, 30,7 miliardy USD) a Bill Gates (Microsoft, 27,3 miliardy USD).    

Další články