Manželé Obamovi mají hodnotu 40 milionů dolarů

Přestože bývá politika prezentována jako služba vlasti, mnohdy se jedná o velmi dobrý byznys. Názorným příkladem toho jsou předposlední obyvatelé Bílého domu Barrack a Michelle Obamovi.

Podle serveru businessinsider.com, činila v roce 2008 hodnota majetku tehdejšího senátora a čerstvého vítěze prezidentských voleb za Demokratickou stranu Barracka Obamy a jeho rodiny 1,3 milionu dolarů. Není to sice zrovna malá částka, ve srovnání s dnešními 40 miliony USD se ovšem jedná o pakatel. Přitom list The New York Post hovoří v souvislosti s manželi o majetku v hodnotě 135 milionů USD. 

Každopádně v letech 2005 – 2016, tedy čas od vstupu Barracka Obamy do velké politiky do konce druhého funkčního období v roli prezidenta, vydělali manželé na mzdách, příjmech z knih a autorských práv 20,5 milionu dolarů. Největší podíl na této částce, 15,6 milionu USD, tvořily příjmy z knih prezidenta „Audacity of Hope“, „Of thee I Sign: A Letter to My Daughters“ a „Dreams From My Father.“ Zatímco jako prezident inkasoval Barrack Obama ročně 400 000 dolarů, dnes má doživotní rentu 200 000 USD. Roční prezidentský plat dnes kasíruje za jednu přednášku. Mezi firmami toužícími po jeho rétorických schopnostech jsou například Northern Trust. Corp. a Carcyle Group.

V roce 2017 uzavřeli podle Forbes manželé kontrakt na knihy v celkové hodnotě 60 milionů dolarů. V listopadu 2018 byla vydána monografie manželky Michelle s názvem „Becoming“, prodej atakuje hranici 10 milionů kusů. Nicméně nejen knihami jsou Obamovi živi, podle The New York Times podepsali v roce 2018 smlouvu s Netflix v hodnotě 50 milionů dolarů. Od 29. července pak bude bývalá první dáma prezentovat své názory na mezilidské vztahy v Spotify The Michelle Obama Podcast.    

A jaké jsou investice bývalého prvního páru? V první řadě se jedná o vysokoškolské vzdělání dcer Malie (Harvard) a Sashi (Michigan University). Ve Washingtonu DC manželé zakoupili dům o rozloze cca 3 700 metrů čtverečních. Na konci loňského roku si pak měli pořídit za 11,75 milionu dolarů sídlo ve vyhlášené destinaci Martha´s Vineyard.  

Další články