Spasitel světa za 100 milionů dolarů

Spasitel světa, poslední plátno jednoho z nejslavnějších renesančních umělců Leonarda da Vinciho, se příští měsíc bude dražit v newyorské aukční síti Christie's.

Leonardo da Vinci v tom nebude sám, kromě Spasitele světa bude součástí aukce rovněž dílo z roku 1986 s názvem Šedesát večeří, v podobě šesti desítek sítotiskových reprodukcí právě da Vinciho Poslední večeře. Autorem je král pop artu Andy Warhol, cena se v tomto případě odhaduje v přepočtu na miliardu korun.

Poslední z předpokládaných dvaceti pláten mistra Leonarda bude před dražbou, která se uskuteční 15. listopadu, vystaveno v Hongkongu, San Francisku a Londýně.  Na přelomu šestnáctého a sedmnáctého století byl obraz součástí sbírek anglického krále. Poté dílo zmizelo neznámo kam, aby se náhle objevilo na počátku minulého století. Vzhledem k odhadované ceně dvě miliardy liber, je k nevíře, že stejný obraz byl v roce 1958 prodán za 45 liber.

Velký příběh slavného díla tímto ovšem neskončil. V roce 2005 se Spasitel světa prodal jako reprodukce na malé aukci v USA. Noví majitelé pak v rámci jeho restaurování odstranili svrchní malbu a odhalili originál, který měl být podle znalců dávno zničený.

V souvislosti s listopadovou dražbou je nutno říci, že i přes předpokládanou astronomickou cenu dosavadní majitel nejspíše prodělá. Ruský miliardář Dmitrij Rybovlev, známý především jako majitel fotbalového celku AS Monaco, totiž podle deníku The Times zaplatil za stejný obraz takřka o 30 milionů dolarů více. Důvod prodeje výtvarného skvostu nebyl udán.

Další články