Láhev nejdražší whisky Johnnie Walker stojí 200 000 dolarů

Když začal John Walker ve 20. letech 19. století jako malý blender a prodejce whisky, nejspíše netušil, že právě položil základy nejrozšířenější značky whisky na světě, které se ročně prodá ve více než 200 zemích světa přes 150 milionů lahví. Konečný blend obsahuje kolem 35 sladových a 5 obilných whisky.

Nejvýše hodnocenou, nejdražší a nejméně dostupnou whisky z produkce značky je Johnnie Walker & Sond Diamond Jubilee za 200 000 dolarů. Mimořádný destilát byl namíchán u příležitosti 60. výročí nástupu královny Alžběty na trůn a uveden na trh v roce 2012. K procesu destilace došlo v roce 1952. Královskou whisky na počest loni zesnulé panovnice nelze paradoxně zakoupit v Anglii, s hodně velkou dávkou štěstí se to může povést v Singapuru. Obal v podobě karafy ve tvaru diamantu dodala proslulá francouzská sklárna Baccarat, půlkarátový diamant je vsazen do karafy. Nemalá část zisku z prodeje putuje na konto stipendijního fondu Queen Elizabeth Scholarship Trust, který podporuje financování tradičních britských řemesel.

Na 25 000 dolarů, tedy cenu nikoli lidovou, leč přece jen, zejména pro sběratele vcelku přijatelnou pak vyjde láhev The John Walker Master´s Edition 50 – Year Old z roku 2018. Whisky z limitované edice 100 lahví byla namíchána z produkce šesti palíren, které fungovaly v éře otce zakladatele. Zatímco o černou láhev se opět postarala sklárna Baccarat, výroba dřevěné skříňky byla svěřena mistrovi N. E. J. Stevensonovi, který se těšil postavení oficiálního truhláře britského královského dvora. Podle odborníků se jedná o whisky s neuvěřitelným charakterem, jejíž ocenění je ovšem věcí velké dovednosti a zkušeností. Ke kvalitě je prostě nutno se propít, k čemuž je produkce značky předurčena.   

Další články