Irská whisky za 45 000 dolarů, která za to stojí!

Hned na úvod nutno napsat, že se jedná o whisky s poměrně těžce zapamatovatelným názvem Midleton Very Rare Silent Distillery Collection Chapter Two, která jednoznačně splňuje slova Jana Wericha o tom, že když whisky, tak irská.

Mimochodem, v případě zmiňované irské takřka platí jeden rok, rovná se tisíc dolarů, neboť  zrála po dobu 46 let. Přesto, jak konstatují znalci, se na MVR Silent Distillery Collection Chapter Two nepodepsal zub času v podobě až přehnaného podílu tříslovin a sudu. Také proto se doporučuje zakoupení hned dvou lahví. Ta první má být investiční, obsah druhé je předurčen k eliminaci ran osudu, neboť  po každé ochutnávce se zdá být svět hned krásnějším. 

Whisky z roku 1975 je produktem destilerie Midleton, součástí jejíhož portfolia jsou značky jako Jameson a Redbreast. Proces destilace byl zahájen v roce 1973, stalo se tak za bedlivé kontroly známého master destilera Maxe Crocketta. Veškerá whisky pochází z jediného sudu o obsahu pouhých sedmdesáti lahví o síle 53,6 %. Destilát zrál nejdříve v sudech po bourbonu, dalších zhruba dvacet let pobyl v sudech po sherry oloroso, následoval návrat k bourbonu. 

Podle doposud zveřejněných recenzí je vůně o kombinaci tropického ovoce, švestek, černého rybízu a tmavých lesních bobulí. Chuťové buňky se musejí vyrovnat s explozí ovoce, čokolády a kávy. Obsah je dodáván v obalu v podobě ručně foukané číslované karafy Waterford Crystal designéra Johna Galvina uložené ve stylové dřevěné krabici.   

Další články