Hvězdné kytary za miliony dolarů

Toužíte po nástroji největšího kytarového mága Jimi Hendrixe, kytaře Bruce Springsteena či baskytaře, jejímž majitelem byl první librový miliardář z řad umělců, Paul McCartney? Žádný problém, stačí se zúčastnit dražby newyorské aukční síně Guernsey´s.

Vedle této bezpochyby radostné zprávy však nesmíme opomenout skutečnost, že účast na aukci je založena na existenci velice solidního bankovního konta. Jak se totiž ukázalo v méně, či více vzdálené minulosti, mohou se ceny nástrojů kytarových velmistrů vyšplhat do astronomických výšin.

Například Fender Stratocaster, kterým bavil Jimi Hendrix publikum poslední den prvního ročníku legendárního festivalu Woodstock v roce 1969, se před lety vydražil za v přepočtu padesát milionů korun. Na letos draženou kytaru Guild hrál Hendrix v Miami. Vzhledem k tomu, že průběh festivalu narušil brutální liják, odešel Jimi se zbytkem kapely a částí fanoušků do blízkého hotelu, kde se oddal jamování. Na vysokých cenách Hendrixových kytar se pak podepisuje rovněž splnění nepsaného pravidla, podle kterého nejdůležitější vlastností umělce je být mrtvým.

Vedle nejslavnějšího kytaristy historie se těší největší oblibě movitých sběratelů kytar členů kapel Beatles a Rolling Stones. Mimochodem, kytarista Stounů Keith Richards je zatím stále hrdým majitelem kytary Gibson Les Paul Custom z roku 1975, kterou mu u příležitosti společného koncertu věnoval kytarista skupin Lucie a Wanastowi Vjecy, Robert Kodym. Do kategorie mimořádně vyhledávaných patří rovněž nástroje Erica Claptona, jejichž cena hravě překonává hranici milionu dolarů. 

Aukce se uskuteční 2. prosince v newyorské Bohemian National Hall. Dražit bude možné ale také online.

Další články