Bourbon Pappy Van Winkle se vydražil za 52 000 USD

Zároveň se jedná o nejdražší láhev bourbonu prodanou prostřednictvím aukce, kterou pořádala newyorská pobočka aukční sítě Sotheby´s. Aukce ovšem nebyla pouze o burbonu, ve hře byly mimo jiné vzácné whisky Macallan a také kultovní, pětapadesátiletá japonská Yamazaki.

Celkově aukce přinesla 1 786 625 dolarů, jak se pak uvádí ve zprávě společnosti, během letošního roku se prostřednictvím Sotheby´s vydražila whisky v hodnotě takřka 12 milionů dolarů. Rekordní bourbon byl uveden na trh v roce 2008. Podle zástupců aukční síně svedli boj o láhev dva sběratelé, výsledkem jejich klání byla cena, která převýšila původní odhad 3000 – 4000 dolarů o takřka patnáctinásobek.  

Rodinnou firmu založil pradědeček dnešních majitelů Julian „Pappy“ Van Vinkle v roce 1935 v Lousville, při uvádění palírny do chodu pravil: „Pokud to vyjde, vyděláme. Pokud ne, proděláme. Ale pokaždé to bude dobrý bourbon.“ Evidentně se jedná o úspěšný byznys model, neboť během aukce se dražilo celkem 14 lahví Pappy, například patnáctiletý bourbon se prodal za 9 375 dolarů, láhev dvacetiletého vyšla na 27 500 dolarů, celková vydražená částka činila 400 000 dolarů.  Vedení ovšem odmítá usínat na vavřínech, například výrobce obuvi Wolverine uvedl na trh dámské lodičky s podpatky vyrobenými ze sudů na bourbon a společnost vstoupila na burzu.  

Další články