141. Kentucky Derby

Již tradičně se první květnovou neděli běžel nejpopulárnější americký dostih, Kentucky Derby v Louisville v Kentucky. Není to však jen závěrečný dostih dvoutýdenního Kentucky Derby Festivalu, ale i významná společenská akce za účasti řady celebrit, kde se dámy honosí těmi nejoriginálnějšími pokrývkami hlavy.

Kentucky Derby je nejprestižnější americký dostih tříletých plnokrevníků - o délce jeden a čtvrt míle, přesně tedy 2 012 metrů. Běhá se již od roku 1875 na závodišti Churchill Downs, které bylo v témže roce otevřeno. Rekord v čase 1:59 drží od roku 1973 legendární Secretariat. Závodí se o dva milióny dolarů, z čehož vítěz obdrží  1 425 000 dolarů.

141. ročník Kentucky Derby vyhrál American Pharoah, v jehož sedle získal druhé vítězství v řadě žokej Victor Espinoza. Druhý skončil Firing Line, třetí doběhl Dortmund. Trenérem vítěze je uznávaný Bob Baffert, jehož kůň vyhrál Kentucky Derby již po páté.

Vítězný American Pharoah dominoval již v dubnovém Arkansas Derby a po vítězství v Kentucky Derby mu zbývá již jen jeden závod k získání legendární  Trojkoruny (Triple Crown), jíž naposledy vyhrál v roce 1978 Affirmed. Vyhrát tři takovéto závody v 5 týdnech je asi nejtěžším sportovním úkolem pro dostihového koně.