Tank Ripsaw za 575 000 dolarů

Hned na úvod nutno říci, že se nejedná o standardní tank, neboť  chybí dělo a kulomet, leč pásové vozidlo je o luxusu a v mnoha ukazatelích předčí nejvyhlášenější vozy kategorie 4 x 4 a 6 x 6.

Za monstrem stojí společnost Maine´s Howe and Howe a jak se shodnou experti, jedná se o „nejexkluzivnější a zároveň nejrychlejší pásové vozidlo na světě.“ Stroj je osazen 6,6 litrovým motorem Duramax V8, který je s úspěchem využíván v nejsilnějších dodávkách GMC. V případě tanku bez děla byl ovšem agregát vyladěný ve známé kalifornské společnosti Pacific Performance Engineering. Motor tak dává 800 koní, jejichž sílu přenáší na všechno pětistupňová převodovka Allison určená pro provoz v extrémních podmínkách.

I přes váhu přes pět tun dokáže Ripsaw vyvinout rychlost takřka 100 km/h, v tomto ohledu nemá v kategorii pásových vozů konkurenci. K dokonalosti dovedený odpružený systém zvládá bez problémů veškeré terénní výzvy. Interiér je vybaven plyšovými sedadly Recaro, nechybí letecký interkom Bose a dva dvanáctipalcové dotykové displeje Garmin. Vzhledem k charakteru pásového vozidla se jeví kamera umožňující průjezd ve tmě, jako samozřejmost. Uvést stroj do chodu je možné po zadání kódu.  

Jinak, pokud snad někoho navnadil Ripsaw natolik, že touží po opravdovém tanku, koupě nejdražšího, kterým je K2 Black Panther, vyjde na 8,5 milionu dolarů, přičemž nenabízí ani zdaleka takový jízdní komfort. Ale, ta palebná síla ! 

Další články