Rolls - Royce vyvíjí nejrychlejší elektrické letadlo na světě

Od roku 1906 je anglická automobilka kromě kvality a luxusu rovněž synonymem inovací a novátorství. Potvrzením toho je i současná aktivita na poli letecké elektromobility.

Nutno říci, že Rolls-Royce má s letectvím nemalé zkušenosti, letecké motory automobilka vyráběla již v průběhu první světové války. V roce 1940 pak zahájila vývoj tryskových motorů. Leč, doba pokročila, před slavnou značkou stojí nová výzva. 

Vedení automobilky, která je toho času součástí koncernu BMW, reagovalo na výzvu ACCEL – Accelerating of Flight. Cílem iniciativy je letadlo s elektrickým motorem, v jehož schopnostech bude dosažení rychlosti 300 km/h. Jak se nechal v této souvislosti slyšet anglický ministr obchodu Nadhim Zahawi, letecká elektrifikace minimalizující uhlíkové stopy představuje pro Anglii velkou výzvu. Proto se může Rolls – Royce těšit z doposud nespecifikované vládní podpory. Kromě toho automobilka spojila své aktivity se společností Airbus a největším skandinávským regionálním leteckým přepravcem Wideroe. Výsledkem následné desetileté spolupráce má být flotila 30 elektrických letadel. 

Chystaný letoun ACCEL má být vybaven elektrickou baterií garantující na jedno nabití dolet z Londýna do Paříže, tedy cca 350 km. Baterie obsahuje 6 000 článků, které dodávají energii třem axiálním motorům o síle 500 koní. Elektromotory pracují při nižších otáčkách, než je tomu v případě, konvenčních letadel, což se rovná klidnějšímu letu.  

Další články