Nejdražší tryskáč na světě má hodnotu 500 milionů dolarů

Nejdražší tryskáč na světě má hodnotu 500 milionů dolarů.

Je snadno pochopitelné, že se největší boháči světa drží pravidla, že čas jsou peníze. Za tímto účelem rychlé přepravy si proto pořizují trysková letadla.

Nejdražším tryskáčem v hodnotě 500 milionů dolarů aktuálně disponuje princ Al – Waleed bin Talal ze Saudské Arábie. V útrobách upraveného Airbusu A380 naleznete pozlacený trůn, tureckou lázeň, garáž pro Rolls-Royce a modlitební místnost s metricky ovládanými koberečky, které se otáčejí k Mekce.

Na druhém místě je Airbus A340-300, jehož majitelem je ruský miliardář Alisher Usmanov. Stroj za 450 milionů dolarů pojmenovaný po otci Bourkhan, je větší, než Iljušin 96 ruského vládce Vladimira Putina. Samotný letoun stál „pouhých“ 238 milionů dolarů, zbytek částky je o doplňcích. Jeho krajan, mimo jiné majitel fotbalového klubu Chelsea Roman Abramovič, vlastní Boeing 767-33A za 170 milionů dolarů.  V současné době ale tráví letoun nejspíše podstatnou část svého „života“ v hangáru, neboť  jeho majitel je na sankčním seznamu Anglie, a nesmí proto do země.

Zlato, například v podobě umyvadel, pak tvoří vedle křišťálu podstatnou část interiéru Boeingu 747-430 za 233 milionů dolarů. Jeho majitelem je sultán z Bruneje. Na stovku milionů vyšel model v základní výbavě, dalších 130 milionů bylo investováno do interiéru.

Mezi majiteli nejdražších tryskových letadel planety figuruje rovněž americký prezident Donald Trump. S letounem Boeing 757 za 100 milionů dolarů ovšem zůstal v poli poražených, když se musel spokojit s osmým místem. Nic na tom nezměnila ani silně zlacená kování, bezpečností pásy, umyvadlo a baterie.

Facebook Twitter G+ E-mail

Správce 28.5.2018

tryskáč letadlo airbus

Další články