Nejdražší motorka planety stojí 13 milionů dolarů

Jak praví jedno motorkářské přísloví, nikdo by neměl jezdit na motorce rychleji, než umí jeho anděl strážný létat. A holky a mašiny se nepůjčují, protože obojí se vrátí ojetý. Nejdražší motorky světa se pak nepůjčují tuplem, neboť „vojetí“ se na rozdíl od holky může v takovém případě rovnat škodě v hodnotě milionů dolarů.

Stačí se podívat na nejdražší motorku světa, kterou je Harley Davidson Bucherer Blue Edition za 13 milionů dolarů. Jak napovídá název, v tomto případě se jedná o kooperaci výrobce motorek pro drsné hochy a vyhlášené hodinářské firmy orientované na zákazníka toužícího po luxusu. Hodinky jsou rovněž, vedle zlata a diamantů, součástí jediného stroje svého druhu.

Na druhém místě se umístila motorka Neiman Marcus Limited Edition Fighter, která vyjde na 11 milionů dolarů. Nutno říci, že stroj vyrobený v limitované edici pouhých 45 kusů, vděčí za svou cenu aukci, vyvolávací cena byla totiž z pohledu ceny konečné směšných 110 000 USD.  

Třetí nejdražší motorkou planety je nepříliš známá 1949 E90 AJS Porcupine, každý z pouhých čtyř vyrobených závodních speciálů stojí 7 milionů dolarů. Na ceně se podepsal jeden z nejslavnějších britských závodníků Les Graham, který v roce 1949 vyhrál právě na tomto stroji mistrovství světa silničních motocyklů. V roce 1953 se zabil během kultovní Tourist Trophy na ostrově MAN.

Další články