Na prodej vrtulník Donalda Trumpa, cena 2 800 000 dolarů

Pokud soudy v roli poslední instance nerozhodnou jinak, může dosavadní americký prezident Donald Trump začít v Bílém domě pomalu balit. Ne všechno si ovšem bude moci odnést do svého nového působiště, do této kategorie patří například tři vrtulníky Sikorsky S-76 B.

Na prodej je tak jeden ze strojů dosavadní prezidentské vzdušné flotily, který má za sebou 6 259 letových hodin. Stejný model z roku 1997 vyjde podle serveru Avbuyer na 1,6 milionu dolarů, Globalair.com pak uvádí cenu Sikorsky S – 76B na 1,4 milionu dolarů. Maximální rychlost je 178 km/h, dolet cca 750 kilometrů. Stroj má digitálního autopilota, centrální avioniku a pilot se těší z celoskleněné kabiny. Mezi nezpochybnitelné výhody patří schopnost letu za prakticky každého počasí, díky manévrovacím schopnostem není vyloučen ani pohyb do strany v rychlosti 40 km/h.

Cena Trumpova vrtulníku pochopitelně převyšuje odhady, jak pak uvádí luxurylanuches.com, na první pohled je zřejmé, jak moc se ještě stále nejmocnější muž planety vyžívá v luxusu. Nechybí totiž kožená sedadla, mahagonové dřevo plus zlaté lemování. Prostor pro šest lidí je uzpůsoben jako zvukotěsná pracovna, která může sloužit rovněž jako domácí kino. Nechybí koberce, úložné prostory, zásuvky na led a občerstvení, lednička, bar a kávovar, kterým by nejspíše neopovrhnul ani pražský pirátský primátor Hřib.

Není bez zajímavosti, že v případě prezidentského vrtulníku, který slouží rovněž pro armádní účely a je používán naftaři pro obsluhu ropných plošin, existuje výrazná česká stopa. Od roku 2020 se totiž nemalá část vrtulníků Sikorsky S-76 vyrábí v letecké továrně Aero Vodochody. 

Další články