Na prodej stíhačka F 16, cena 8,5 milionu dolarů

Před těmi, pro které nepředstavuje nějakých v přepočtu cca 190 milionů korun větší finanční zádrhel, se objevila nová výzva. Podle serveru luxuo.com je totiž možno pořídit za cenu supersportu legendární stíhací letoun uzpůsobený civilnímu využití.

Za cenu Bugatti Voiture La Noire lze dokonce koupit hned dvě stíhačky, zbylé dva miliony dolarů zůstanou na nákup paliva. Aktuálně je ovšem k dispozici jediný letoun, který byl v minulosti součástí ozbrojených sil Jordánska. Přestože má Falcon za sebou 6 000 letových hodin, disponuje povolením, na základě kterého může strávit ve vzduchu dalších 2 000 hodin, což se rovná až patnácti rokům provozu. 

Za 8,5 milionu dolarů je tak možno stát se majitelem legendární stíhačky zbavené 20ti milimetrového kulometu M61 Gatling, 30 raket a 4 pum. Na druhé straně ovšem letoun disponuje kokpitem, přilbou pro noční vidění a datovým připojením pro Link16. Co se maximální možné rychlosti týká, nemají supersporty sebemenší šanci. F 16 Fighting Falcon totiž urazí během hodiny až 2 124 km, přičemž hodinový dolet je 3 862 kilometrů. V případě předchozí dohody je možno přistát i na palubě letadlové lodi.

Pravda, s provozováním stíhačky jsou spojeny otravné, leč nezbytné formality, jako například zisk patřičného pilotního průkazu. Majitel se bude muset rovněž řídit zvláštními pravidly leteckého provozu a bude veden v ostře sledovaném seznamu těch, jejichž letoun je schopen transportu nukleárních zbraní.    

Další články