Mini ponorky nabízejí hodně zábavy, cena od milionu dolarů

V roce 1977 ve filmu Agent, který mě miloval, se Lotus Esprit, Rogera Moora neboli agenta, Jamese Bonda, promění v ponorku a agent 007 bojuje proti zlu i pod vodou. V roce 2013 se pak plovoucí sporťák vydražil v Londýně za 550 000 liber.

To, co se před pětačtyřiceti lety jevilo jako ze sféry sci-fi, se stává realitou. Na autě schopném proměny v malou ponorku dokonce pracuje další bondovská automobilka Aston Martin. Jsou ovšem značky, které jsou v tomto ohledu podstatně dále a jejich produkce se těší stále větší oblibě především u movitých majitelů luxusních jachet.  

Velmi žádnou hračkou je miniponorka Necker Nymph původně postavená pro známého miliardáře a dobrodruha Richarda Bransona, který si služeb plavidla dosyta užívá na svém letovisku Necker Island. 4,6 metrů dlouhá miniponorka s otevřeným kokpitem pobaví kromě člena posádky další tři pasažéry, když v hloubce 50 metrů vyvine maximální rychlost něco málo přes 11 km/h. 

Mezi velmi žádané miniponorky patří rovněž U – Boat Worx C – Explorer, který se vyrábí ve tří, případně pětimístné variantě. Maximální hloubka ponoru cca 330 metrů, pod vodou vydrží v této hloubce až osm hodin. Má klimatizovanou kabinu, pohodlnou plavbu bez otřesů garantují dva pontony po stranách, lákadlem je průhledný akrylátový trup.

Maximální míru podmořského luxusu nabízí miniponorka Nautilus VAS, za kterou stojí stejnojmenný výrobce vojenských ponorek. Plavidlo pojme až pět cestujících, disponuje toaletou, minibarem a výška umožňuje člověku, který nedisponuje mírami pivotmana NBA, v pohodě se i postavit.

Další články