Letadlo Elvise Presleyeho se prodalo za 260 000 dolarů

Na první pohled se sice nejedná o příliš zaznamenání hodnou částku, na druhou stranu letoun krále rokenrolu trávil uplynulá čtyři desetiletí bez pohybu v poušti. Je symbolické, že se Lockheed 1329 JetStar z roku 1962, prodal v den Elvisových 88. nedožitých narozenin.

Prodejní akce se zúčastnila i jeho manželka Priscilla Presley, která prozradila, že Elvis miloval letadla a den prodeje by si nepochybně užil. Dražba začala na 100 000 USD, poté se na delší dobu ustálila na dvojnásobné částce, aby se vyšplhala na 240 000 dolarů. Těsně před koncem zazvonil telefon a další zájemce přihodil 20 000 USD, což se rovnalo konečné ceně. 

O Elvisově kouzlu vypovídá i skutečnost, že se letadlo prodalo bez toho, aby bylo na aukci přítomno. Lockheed totiž posledních čtyřicet let „parkuje“ v Roswell International Air Center v Novém Mexiku, které se nachází uprostřed pouště. Radost z výsledků dražby naopak neměl dosavadní majitel Jim Garliardi z Kalifornie, který pořídil letadlo před lety za 498 000 dolarů. Jak řekl novinářům listu Roswell Daily Record, původně mělo Elvisovo letadlo sloužit reklamním účelům jeho firmy, ze záměru ovšem sešlo a svůj majetek neviděl nikdy na vlastní oči. 

Nový majitel letadla krále rokenrolu bude muset v případě touhy užívat si nové hračky vyřešit nemalý logistický problém, všechny čtyři motory byly totiž v minulosti odstraněny. Podle odborníků na logistiku bude nezbytná demontáž a přeprava letounu na jednotlivé části. 

Další články