Hoverbike Xturismo za 700 000 USD dosáhne rychlosti 80 km/h

Pod názvem hoverbike se skrývá vznášející se kolo, na možné vozidlo budoucnosti přitom není potřeba řidičský průkaz. Již tři roky pak využívají služeb hoverbike policisté v Dubaji.

Posledním hitem je vznášející se kolo japonského startupu ALI Techonologies, jehož vývojáři překonali dosavadní produkci Kawasaki i Mitsubishi, gigantů stojících u zrodu hoverbike. Jak v této souvislosti uvádí server francouzské edice magazínu GQ, Xturismo nebude sloužit k pořizování obrazových záznamů ani přepravě zásilek, v jeho silách je totiž záchrana lidských životů.

Hoverbike má čtyři vrtule a vzhledem připomíná cosi mezi dronem a vodním skútrem. Je vybaven dvěma motory, první je spalovací a pohání dvě centrální vrtule, čtyři boční rotory jsou pak poháněny prostřednictvím elektromotorů. Zařízení je 3,7 metru dlouhé, 2,4 metru široké a váží 300 kilogramů. Při průměrné cestovní rychlosti 50 km/h vydrží ve vzduchu v závislosti na počasí až 40 minut.  Jak uvedl generální ředitel ALI Technologies Daisuke Katano, hoverbike bylo vyvinuto pro speciální mise v těžce přístupných oblastech vyžadujících zkušené piloty.

K oficiálnímu představení Xturisma má dojít před baseballovým zápasem v Sapporo Dome a na okruhu Fuji Speedway, který je známý pořádáním závodů F1. Prvních 200 strojů se objeví na trhu v průběhu léta.

Další články