Apple cíleně zpomaluje výkon starších iPhonů

Společnost Apple potvrdila v reakci na testy zveřejněné společností Geekbench a diskuzi vedenou na technologickém serveru Reddit, že snížení výkonů telefonů iPhone SE, 6, 6s, a 7 (od verze iOS 11.2) záměrně způsobuje aktualizovaná verze operačního systému.

Snížení výkonu mnozí diskutující považují za nekalý obchodní krok společnosti Apple, který má přinutit uživatele k zakoupení nových modelů. Podle prohlášení společnosti Apple je k tomu ale technický důvod. Ve svém vyjádření poskytnutém redakci TechCrunch společnost Apple uvedla, že tato změna byla provedena záměrně, s cílem zabránit neočekávaným vypnutím přístroje, které může být způsobeno nedostatečnou kapacitou starší baterie. Operační systém prý sám vyhodnotí kondici baterie a výkon sníží tak, aby nároky na baterii odpovídaly jejímu stavu a předešlo se náhodným vypnutím telefonu. Proč tato nová funkce nebyla oznámena před instalací aktualizace, však nikdo nevysvětlil.

Podle odborných vyjádření dochází ke snížení zatížení baterie změnou maximální taktovací rychlosti procesoru. Procesor tak odebírá méně elektrické energie, nevypne se, ale pracuje výrazně pomaleji, než je uživatel zvyklý. Podle výsledků testů zveřejněných společností Geekbench může výkon klesnout až na 40 % původních hodnot.

Uživatelé obvykle očekávají, že jejich baterie ztratí účinnost, méně vydrží, ale jejich telefony budou mít stále stejný výkon. Řešení společnosti Apple, jehož výsledkem je sice určité prodloužení životnosti baterie a předejití problémům s náhlým vypnutím přístroje za cenu výrazného zpomalení telefonu, tak není vítaným krokem. Postiženým uživatelům mobilních telefonů tedy nezbývá nic jiného než návštěva servisu a výměna baterie, která se dle typu pohybuje přibližně od 1000 do 2000 Kč.

Facebook Twitter G+ E-mail

LG 21.12.2017

Apple iPhone

Další články