Za 250 000 dolarů je možné prozkoumat vrak Titaniku

Na světě snad neexistuje loď spojená s tolika mýty. V nemalé míře se o to zasloužili filmaři, zejména jedenáctioscarový snímek režiséra Jamese Camerona, který navíc bývá označován nejromantičtějším filmem všech dob.

Přesto je vcelku pochopitelné, že existují jedinci, kteří před filmem upřednostňují vlastní prožitek spojený s Titanikem.  Několika desítkám z nich dává šanci společnost Ocean Gate Expeditions, která právě začíná s plánováním druhé The Titanic Expedition, která každého z účastníků vyjde v přepočtu na cca 5 700 000 korun. 

Celá mise ve vodách Atlantiku trvá osm dnů a odehrává se na přelomu května a června. Výprava začíná naloděním v přístavu St. John´s v kanadském Newfoundlandu. Následuje 370 mil dlouhá plavba na místo, kde se nad Titanikem zavřela 1. května 1912 voda. Následuje přesun do ponorky z uhlíkových vláken a titanu. Každý ponor trvá osm až deset hodin, díky nejnovějším kamerovým technologiím se mohou jeho účastníci seznámit s rychlostí rozpadu vraku a probíhajícím podmořským životem. 

Jak se nechal slyšet prezident OceanGate Expeditions Stockton Rush, firemní specialisté zdokumentovali tisíce terabajtů snímků a videí, což umožňuje navést účastníky ponoru k nejvíce atraktivním místům vraku. „Během třiceti let jsem absolvoval stejný počet ponorů - vrak se rozkládá, což ovšem na druhou stranu umožňuje dostat se blíže do vnitřku lodi,“ vysvětluje kapitán ponorky.  Jak pak dodává organizace National Oceanic and Atmosferic Administration, během 40 let se trup Titaniku definitivně rozpadne.  

Další články