Investičním skokanem roku je vanad

Přestože se o zlatu hovoří mezi investory jako o bezpečném přístavu, tedy investičním nástroji pro ty, kteří upřednostňují jistotu před výší zisku, loni se tomuto kovu z kategorie drahých příliš nedařilo.

Jistě, zhodnocení 10 % není v případě zlata rozhodně malé, na druhou stranu technické kovy na tom byly loni mnohem, ale opravdu mnohem lépe. Nejvýdělečnějším kovem roku 2017 se stal vanad se 130 % zhodnocením, těsně následovaném kobaltem – 129%, třetí je palladium 53 %. Na čtvrtém místě se zhodnocením 44 % se umístilo lithium, tedy technický kov, jehož kauza nejspíše výrazně ovlivnila české parlamentní volby na podzim loňského roku. Následují zinek (41 %), nikl (33 %) a měď (26 %). Zlato se muselo smířit s osmou příčkou, dopadlo však lépe, než tradiční konkurenti stříbro a platina. Na druhou stranu, zatímco loňská investiční renesance technických kovů těžila z příznivé hospodářské situace, v případě zlata platí, že jistota, je jistota.

Pokud snad máte problém s tím, že až tak moc netušíte, z čeho pramení síla vanadu, vůbec nic se neděje, neboť  se, například na rozdíl od mědi či zinku, nejedná o kov z kategorie notoricky známých. Vanad se používá při výrobě průmyslových komponentů vyžadujících vysokou chemickou a mechanickou odolnost, do této kategorie patří například ocel či chirurgické nástroje. Využití se těší také u průmyslových baterií, které vyrovnávají denní výkyvy v dodávkách elektřiny z obnovitelných zdrojů. V blízké budoucnosti může vanad představovat vážnou konkurenci pro lithium-iontové články. Vanadové baterie jsou sice objemnější, na druhé straně mají delší výdrž, při nabíjení a vybíjení výrazně neklesá jejich výkon.  

Facebook Twitter G+ E-mail

LG 26.2.2018

investice zlato

Další články