U2 vyrazili na oslavné turné

Dne 12. května zahájila irská rocková kapela U2 koncertem v kanadském Vancouveru oslavu třicátého výročí vydání alba The Joshua Tree. Čeští fanoušci mohou případně vyrazit za svými oblíbenci 12. července do Berlína.

Páté studiové album katapultovalo v březnu 1987 do té doby velmi slibnou, leč ještě ne hvězdnou kapelu, na samý vrchol popularity a přízně kritiků zároveň. Album Joshua Tree dosáhlo na dvě ceny Grammy, jeho prodej pak překročil 25 milionů nosičů. Není bez zajímavosti, že obal dodal dvorní fotograf Depeche Mode Anton Corbijn z Nizozemska. V žebříčku magazínu Rolling Stone podle mnohých vůbec nejlepší album kapely se umístilo v kategorii 500 nejlepších alb všech dob na 26. místě.

Je vcelku paradoxní, že přes řadu prestižních cen, vyprodané haly, stadióny  a mimořádné prodeje, se frontman U2 Bono Vox nestal nejbohatším hudebníkem světa jen díky hudbě. Pravda, bez muziky by nejspíše 560 milionů liber, za které zakoupil v roce 2009 podíl 2,3% ve Facebooku, nevydělal, nicméně pak už bylo vše na Marku Zuckerbergovi. V roce 2015 pak mohl Bono nejspíše radostně konstatovat, že jeho investice narostla na hodnotu 940 milionů liber a co se bohatství týče, nemá mezi muzikanty sobě rovného. Druhý exbeatle Paul McCartney ztrácel přes 200 milionů liber, třetí Madonna měla v té době majetek v hodnotě „pouhých“ 520 milionů liber. Na druhé straně Bono Vox na rozdíl od obou kolegů nemusel, i přes deset let starý románek s Penelope Cruz, zatím podstoupit rozvodové martýrium rovnající se nemalým finančním nákladům.

Facebook Twitter G+ E-mail

LG 14.5.2017

U2 The Joshua Tree Berlín

Další články