Warren Buffett vydělal na Trumpovi 11 miliard dolarů

To, jsou ale paradoxy, chtělo by se použít známou větu z jedné hry bývalého prezidenta Václava Havla. Ačkoli se třetí nejbohatší muž světa Warren Buffett netajil před prezidentskými volbami v USA svou náklonností k Hillary Clinton, nakonec vydělal na zvolení Donalda Trumpa pořádný balík.

Ani pro nejúspěšnějšího investora všech dob, který kontroluje investiční společnost Berkshire Hathaway, jejíž tržní hodnota činí podle magazínu Forbes 360,1 miliardy dolarů (cca 9,2 biliónů korun), nepředstavuje v přepočtu 280 miliard korun zrovna pakatel.

Jak Věštec z Oklahomy, jak bývá Buffet nikoli neprávem nazýván, k dalším miliardám přišel? Na první pohled jednoduše. Zatímco v celé řadě oblastí je Donald Trump nečitelný, v otázce byznysu má jasno a investoři tudíž mohli očekávat vysoké výnosy. Nakonec se sázka na tuto prognózu vyplatila.

A tak zatímco Warren Buffett coby volič paní Hillary obrazně řečeno splakal nad volebním výsledkem, coby velezkušený obchodník mohl jásat.  Vždyť  jen šest nejvýnosnějších titulů z portfolia jeho investiční společnosti během dvou týdnů od prezidentské volby vydělalo 4,4 miliardy dolarů, což se v přepočtu rovná částce 112,2 miliardy korun. Rekordmanem je ziskem 2,9 miliardy dolarů banka Wells Fargo.

Nutno ovšem říci, že svět bohatství šestaosmdesátiletému vizionáři nejspíše přeje. Mezi největší hobby muže, který proslul větou: „Můžu mít všechno, co chci, ale nemusím to mít dvakrát, nemusím to mít dvakrát větší a nemusím to mít dvakrát dražší, než je nutné,“ totiž patří filantropie. Většina jeho majetku je určena pro nadaci Billa a Melindy Gatesových. Vlastní dobročinnou nadaci Buffett Foundation.

Facebook Twitter G+ E-mail

LG 28.11.2016

Donald Trump Hillary Clinton USA akcie Warren Buffett

Další články