Útěk na Maledivy zvítězil na Tourfilmu

Dokumentární snímek Escape to Maldives – Útěk na Maledivy ze série cestopisů Petry Doležalové a Libora Špačka věnovaných nejkrásnějším místům planety si podmanil diváky i porotu mezinárodního filmového festivalu Tourfilm. V Karlových Varech získal ve své kategorii první místo.

V letošním, 49. ročníku prestižního Mezinárodního festivalu filmů s cestovatelskou tematikou Tourfilm, který se konal v Karlových Varech, zvítězil v kategorii „Publicistické a dokumentární filmy delší než 25 min“ cestopisný snímek Útěk na Maledivy.

Dokumentaristům Petře Doležalové a Liborovi Špačkovi se v cestopisu  Útěk na Maledivy podařilo zachytit nejen krásu dvou desítek korálových atolů, které toto souostroví tvoří, ale i netradiční propojení mezi ojedinělým ostrovním královstvím a jeho obyvateli pod hladinou i nad ní. Dokument zároveň upozorňuje na křehkost a ohroženost jednoho z posledních pozemských rájů.

Předseda mezinárodní poroty Tourfilm 2016 Tomáš Otradovec k volbě vítězného dokumentu řekl: „Nový film Escape to Maldives režisérského dua Libor Špaček a Petra Doležalová je osvěžujícím příkladem koncepční práce spojující cestovatelský dokument a přírodopisný dokument. Film získal hlavní cenu na festivalu TourFilm 2016, jehož odborné porotě jsem měl tu čest předsedat, a mě osobně nadchl svou pečlivě stylizovanou vizuální estetikou a neotřelým prolínáním života na povrchu maledivských atolů s pestrobarevným a bohatým životem korálových útesů.“

Česká fotografická a filmová produkce Escape to Nature tvoří dokumentární filmy teprve sedm let, přesto již na světových filmových festivalech získala přes 65 ocenění. Autorská dvojice Libor Špaček a Petra Doležalová, o které jsme již podrobně psali, vytvořila spolu s nepočetným týmem již šest dokumentárních filmů z nejkrásnějších koutů planety. Snímky jsou zaměřeny především na zachycení podmořského prostředí, v těžišti jejich zájmu jsou ale i suchozemské oblasti nejmalebnějších míst na Zemi, poslední poklady skutečné přírody nezničené civilizací. Srdce diváků i uznání odborníků a mezinárodních porot si pak autoři získávají především svým širokým záběrem  – od podmořských tajemství po nevšední rituály místních obyvatel – a netradičně subjektivním zachycením genia loci.

Útěk na Maledivy, který je zatím posledním dokumentem ze zmíněné série Útěků do přírody, vznikl v koprodukci s Českou televizí coby třetí společný snímek, jeho partnerem byla Investiční společnost České spořitelny. Televizní diváci jej měli možnost v repríze sledovat letos v září a říjnu v České televizi.

V současné době se na Kostarice natáčí volné pokračování útěků.

Další články