Saint Patrick’s Day

Lá 'le Pádraig nebo Lá Fhéile Pádraig je irský název pro Dne svatého Patrika, po celém světě známém pod anglickým Saint Patrick’s Day. 17. března i letos zezelenají ulice v městech mnoha zemí světa.

Svatý Patrik je patronem Irska. Byl starověkým křesťanským duchovním, mnichem a misionářem pocházejícím z římské Británie, který v druhé polovině 5. století přinesl do Irska křesťanství. Je patronem Irska a každoročně se 17. března, v den jeho předpokládaného úmrtí, slaví Saint Patrick’s Day. Je to nevýznamnější irský svátek. V Irské republice, na ostrově Montserratu a v kanadské provincii Newfoundland a Labrador je státním svátkem.

Saint Patrick’s Day se slaví v mnoha zemích po celém světě. Velkou oblibu má v USA, Kanadě, Austrálii a Novém Zélandu, kde žije mnoho lidí irského původu. Není tam sice v tento den státní svátek, ale veškerá pozornost je k tomuto svátku směřována. V New Yorku se slaví pravidelně od roku 1762 a ochromí to doslova celý Manhattan. Po 5th Avenue prochází celý den mnohasettisícový průvod a všude kolem se slaví.   

Oslavy spojené s irskou hudbou, tancem, tmavým pivem i irskou whisky bývají bujaré. Oblibu si tak získaly i u mnoha lidí, jež nemají s Irskem nic společného. I v Česku, kde mnoho Irů nežije, se již více než dvě desetiletí pravidelně oslavy konají. Jejich centrem jsou irské hospody.

Symbolem Irska je zelený trojlístek, jehož pomocí svatý Patrik Irům vysvětloval Svatou Trojici. Díky tomu je irskou barvou zelená. 17. března je zelená naprosto všude. Lidé i jejich domácí mazlíčci se oblékají do zelené, zelené jsou dekorace i výzdoba, lecjaké pochoutky jsou obarveny zelenou, stejně jako i některé řeky.

Další články