Rukopis skladby Boba Dylana na prodej za 425 000 USD

Jedná se o text skladby „Desolation Row,“ kterou zpěvák, hudebník, spisovatel a držitel Nobelovy ceny napsal a poté nahrál v srpnu 1969 na album „Highway 61 Revisited.“ Poslední skladba alba je dlouhá 11:21 minut a je řazena mezi nejpovedenější Dylanovy songy.

Cena Dylanem popsaného papíru se podle webu Moment in Time odvíjí od faktu, že se na rozdíl od jiných hitů jako „Hard Rain“, „Blowin in the Wind“ a „The Times They Are A Changing“, jedná o prokazatelně jediný exemplář. Mimochodem, ručně psaný text poslední skladby šel do světa před dvěma lety za neskutečných 2,2 miliardy dolarů, text „Blowin in the Wind,“ se téhož roku prodal za takřka 500 000 USD. Katalog všech svých písní Bob zpeněžil za 200 milionů dolarů, novým majitelem je vydavatelství Sonny Music Entertainment.   

Text skladby je doslova načmárán „naškrábán“ na dva kusy papíru formátu A4, po stranách nechybí zpěvákovy poznámky. Podle webu TMZ vlastněného společností Fox News, pochází prodejce z řad Dylanových přátel, zpěvák mu před dvaceti lety papíry věnoval.

Spíše ponurý text skladby je součástí alba, na kterém Bob Dylan přecházel od folku k přece jen rockovějšímu pojetí své tvorby a popisuje ne zrovna idylický život lidí žijících na nehostinném místě. „Kde je Dosolation Row? Je to někde za hranicemi v Mexiku. Mají tam velkou továrnu na koks, jsou tam taky stroje na Coca – Colu… a prodávají tam spoustu Coca Coly,“ odpověděl před více, než padesáti lety na dotaz spojený s místem destinace. 

Další články