Nejdražším vinylovým albem je Once Upon a Time Shaolin

Ačkoli se ještě před pár desítkami let zdálo, že vinylovým deskám, na kterých se nachází většina nejslavnějších hudebních alb historie, definitivně odzvonilo, je opak pravdou. Vinyl je zpět, což znalci vysvětlují v případě starších lidí nostalgií, mladší generaci pak podle analýz oslovuje především ztížená nemožnost přeskakovat jednotlivé skladby, album tak musí vnímat jako celek.

Rostoucí poptávce odpovídají i ceny, průměrná cena vinylových alb se pohybuje kolem 18 – 20 euro za kus. Existují ovšem desky, jejichž ceny dosahují až astronomické úrovně, které přesto znalci investic považují rovněž za vhodný nástroj k dlouhodobému a systematickému zhodnocování peněz.

Vůbec aktuálně nejdražší album historie nese název Once Upon a Time Shaolin a bylo nahráno v roce 2014 americkým rapovým uskupením Wu – Tang Clan, které vzniklo v roce 1993 v New Yorku. Sedmé studiové album kapela nahrávala tajně šest let a jeho jediný (!!!) exemplář uložila do sejfu trezoru hotelu Royal Mansour v Marakéši. Další rok koupil album úspěšný manažer hedgeových fondů Martin Shkreli za rekordní 2 miliony dolarů s tím, že album nesmí být komerčně šířeno do roku 2013, avšak může být uvedeno zdarma.

Na druhém místě je album The Beatles s názvem The Beatles, celkem deváté album je díky jednobarevnému obalu známo jako Bílé album a vyšlo v listopadu roku 1968. Zároveň se jedná o jediné dvojalbum brouků z Liverpoolu. Majitelem alba s pořadovým číslem 0000001 se stal bubeník kapely Ringo Starr, který nechal svůj exemplář vydražit za 790 000 dolarů.

Třetí nejdražší album, přesněji řečeno singl, nahrál Elvis Presley v roce 1953 a nese název My Happiness. Jedná se o vůbec první nahrávku krále rokenrolu. Novým majitelem je od prosince 2015 Jack White, držitel ceny Grammy za nejlepší rockový výkon zaplatil za dvě písničky 300 000 dolarů.

Další články