Nejdražší šálek kávy si můžete dát v San Francisku

Následující text je určen mimořádně početné skupině těch, kteří spí jen proto, aby se probudili na kávu. Jsou totiž součástí velkého byznysu, loni káva zdražila o 76 %, letos se kilogram prodává za v přepočtu rekordních 109,5 korun.

To však oblibu kávy vůbec nesnižuje, Itálie chce dokonce zapsat espreso na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO, neboť  se jedná, vedle neapolské pizzy, která je na seznamu od roku 2017, o mnohem více, než nápoj. Zatímco ovšem v Itálii se cena za šálek pohybuje v rozmezí 1,1 – 1,2 eura, jsou místa, kde si připlatíte.

V roce 2019 koupila pražírna Klatch Coffee nejlepší panamskou kávu Elida Geisha, když za libru (cca 0,5 kg) zaplatila 1 029 dolarů. Kafíčko z této kávy si lze koupit za 100 dolarů v kavárně pražírny v San Francisku. K dispozici bylo pouze 1 600 šálků.

Za 100 dolarů pak pořídíte i šálek indonéské kávy Kopi Luwak, jejímž zdrojem je cibetkovitá šelma požírající celé plody kakaovníků, z nichž stráví pouze dužinu a zrnka vyloučí spolu s výkaly. Zrnka jsou jemnější a mají méně hořkou chuť. Na světě se ročně vyprodukuje pouze 500 kg, cena za kilogram je cca 1 000 USD.

Mezi top řadí znalci také kávu pěstovanou na panamské farmě Mount Bar rostoucí ve stínu stromu guava, jehož plody připomínají hrušku. Kávu si můžete dát v Dominikánské republice v síti kaváren Hacienda la Esmeralda. Při ceně 320 dolarů za libru je cena 65 dolarů za šálek vcelku snadno akceptovatelná.

Další články