Nejdražší kůň světa za 70 mil. USD, žokejové paběrkují

Sportovní víkend se nesl v Česku mimo jiné ve znamení Velké Pardubické. Nutno říci, že, přestože ve světě dostihového sportu jsou ve hře nemalé peníze, nepatří žokejové v konkurenci jiných sportovních odvětví zrovna do kategorie velkých boháčů.

Podle magazínu Forbes se totiž i ti nejslavnější žokejové planety musí obejít bez dlouhodobých sponzorských kontraktů a z takzvaných  prize money dosáhnou maximálně na 10%. Jako názorný příklad se v této souvislosti uvádí nejlépe dotovaný dostih Dubai World Cup. Ve hře je 10 miliónů dolarů, majitel vítězného koně bere šest miliónů, na žokejovo konto putuje 600 USD. Žokejové proto nevalné jednorázové výdělky kompenzují maximálním pracovním vytížením. Někteří z nich, největší hvězdy nevyjímaje, tak zvládnou za den i osm dostihů. Klasickým příkladem je nejbohatší žokej loňského roku Javier Castellano. Majitelům koní vydělal na prize money 28,1 mil. USD, jeho podíl činil 2,25 miliónů amerických dolarů. K výdělku ovšem přišel prostřednictvím účasti v 1507 závodech. Matematicky mnohem lépe je na tom proto Victor Espinoza, který loni vydělal ve 495 dostizích 1,68 miliónů USD.

Na druhou stranu se nelze spořivosti ze strany majitelů směrem k žokejům až tak moc divit. Jak totiž praví jisté rčení, milionářem se člověk stane v dostihovém sportu pouze v případě, že do něj vstoupí z pozice miliardáře. Vstupní náklady jsou totiž značné, stejně tak, jako provoz. Podle serveru myfirstclasselife.com, je historicky nejdražším dostihovým koněm planety Fusaichi Peguas, cena vítěze slavného Kentucky Derby 2000 je odhadována na 70 miliónů USD. V Česku drží primát Blue Coral, za kterého zaplatil majitel 7 miliónů korun, kůň mu pak vydělal na dráze necelou polovinu investované částky.  

Další články