Nejdražší film všech dob: Piráti z Karibiku za 422 mil. USD

Aktuálním hitem českých kin je snímek o rozporuplném českém vojevůdci Janu Žižkovi. Vedle toho, jak moc autoři ignorovali historické prameny, se probírá rovněž na české poměry gigantický rozpočet, který z původních 350 milionů korun nakonec nabobtnal na 500 milionů korun, což se v přepočtu rovná 20,5 milionu dolarů.

Pohled na konkurenci ovšem jasně dokazuje, že ve srovnání se zbytkem světa, se producent Petr Jákl držel hodně při zemi. Jak říká titulek, rozpočtově jednoznačně nejdražším filmem jsou Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna. Za stejné peníze se pak dá natočit takřka dvacet snímků o českém bojovníkovi, který drtil nepřátele vozovou hradbou a pokřikem Hrr na ně. Na ceně filmu z roku 2011 se podepsala řada natáčecích destinací, byly použity 3D kamery, na vizuálních efektech pracovalo deset společností.

Druhým nejdražším filmem je Avengers: Age Of Ultron (2015), s rozpočtem 386 milionů dolarů. V dobrodružné sci-fi o tom, že miliardáři Tony Starkovi se nepovede program na udržení celosvětového míru. V sázce je osud planety a do boje za dobro se musí pustit Iron Man, Kapitán Amerika, Thor či Black Widow, si zahráli také Robert Downey Jr, Chris Hemsworth, Mark Ruffalo či Scarlett Johansson. Honoráře hvězd dělaly ovšem producentovi podstatně menší starosti, než natáčení po celém světě a spousta speciálních efektů.

Na 350 milionů dolarů pak producenta vyšel film Avengers: Endgame. Na pokračování série představující propojení 22 filmů studia Marvel se sešla po čtyřech letech stejná herecká sestava. Boj za zachování reality je těžký, ale nakonec to samozřejmě dobře dopadne.

Součástí první desítky nejdražších filmů všech dob jsou pak podle movieweb.com Avengers: Infinity War (316 mil. USD), Piráti z Karibiku. Na konci světa (300 mil. USD), Liga spravedlnosti (300 mil. USD), Solo: A Star Wars Story (275 mil. USD), Star Wars: The Rise of Skywalker (275 mil. USD), John Carter (264 mil. USD) a Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti (263 mil. USD).

Další články