Nejdražší bubny všech dob stojí 2,2 milionu dolarů

Přestože největšími hvězdami jsou zpěváci, následují kytaristé, manažer každé kapely ví, že nejvíce „podpultovým zbožím“ jsou dobří hráči na bicí nástroje neboli bubeníci. A jak praví jedno indické přísloví, zatímco buben dostává rány, bubeníci peníze.

V tomto případě však nebude řeč o bubenících, ale o jejich nástrojích. Jak praví titulek, nejdražší bicí vyjdou v přepočtu na cca 70 milionů korun a nemalou část své kariéry na nich odehrál jeden ze dvou žijících členů The Beatles Ringo Starr. Bubeník, kterého proslavila hláška: „Nechci se vytahovat, ale když jsme hráli v Liverpoolu, byl jsem jeden ze dvou nejlepších bubeníků ve městě,“ vsadil v roce 1963 na bicí soupravu Ludwig. Na dnes poněkud archaicky vypadající bicí nahrál největší hity The Beatles, včetně nejslavnějšího alba v historii populární hudby „Sgt. Pepper´s Lonely Hearts Club Band.“  V roce 2015 šly bubny do dražby, hudební nadšenec Jim Irsay tehdy zaplatil 2,2 milionu dolarů.

Rovněž druhé nejdražší bicí jsou spojeny se slavným bubeníkem. Zatímco však Ringo Starr spadal do kategorie slušných hochů, Keith Moon (1946 – 1978) proslul vedle nezpochybnitelných bubenických kvalit jako ničitel všeho, co zničit šlo. Bral koňská sedativa, v září 1978 se pak předávkoval léky na odvykání alkoholu, neboť  se obával toho, že na večírku, který pořádal Paul McCartney, bude za nudného suchara. Jeho bicí souprava se dvěma „kopáky“ se v roce 2004 vydražila za 252 487 dolarů. 

Další články